نشانه‌های عفونت ادراری در نوزادان دکتر سید حسین حسینی گفت: عفونت ادراری یکی از بیماری‌های شایع بین کودکان به شمار می‌آید که البته در دختران خیلی بیشتر از پسران اتفاق می افتد.

این عفونت با وارد شدن میکروب به مجاری ادرار ایجاد می‌شود که اگر فقط در بدن مثانه را درگیر کند "سیستیت" اما اگر کلیه‌ها را درگیر کند "پیلونفریت" گفته می‌شود.

نشانه‌های عفونت ادراری در نوزادان

این بیماری می‌تواند با درگیر کردن کلیه باعث نارسایی آن شود که بسیار خطرناک است و به همین دلیل دارای اهمیت بالایی بوده و به محض مشاهده این بیماری به سرعت کودکان را معالجه می شوند.


میکروب‌های به وجود آورنده عفونت ادراری اکثرا میکروب های دستگاه گوارش هستند که باعث این عفونت می‌شوند.

عفونت ادراری در پسران زیر یک سال اتفاق می‌افتد که ختنه نشدن و عوامل ژنتیکی از دلایل مستعد کننده آن است.

معمولاً در سنین مختلف علائم متفاوتی دارد؛ در سنین نوزادی علائم به صورت تب و در مواردی با سرد شدن بدن، بی حالی اسهال، کم شدن ادرار، زردی و غیره مشاهده می‌شود و در سنین بالاتر همراه با تب زیاد، بدبویی ادرار، سوزش، بی اختیاری در نگه داشتن ادرار و درد زیر شکم همراه خواهد بود.

این متخصص اطفال گفت: همه والدین باید درباره مواردی که مطرح کردیم خیلی مراقب باشند و مرتب کودک خود را چک کنند تا خدایی ناکرده با مشکلات جبران ناپذیری مواجه نشوند؛ در این بیماری اگر بموقع اقدام شود با گذشت چند روز و دریافت آنتی بیوتیک مشکل برطرف خواهد شد.

حتما والدین پس از گرفتن آزمایش های ادرار و خون، سونوگرافی و عکسبرداری از کلیه و مثانه را انجام دهند تا برگشت ادراری و اختلالات مثانه را نیز بررسی و اگر مشکلی بود بموقع به آن رسیدگی شود.

وی تصریح کرد: می‌توان با مصرف زیاد آب، استفاده از لباس‌های نخی و گشاد، تعویض مکرر لباسها، تخلیه مثانه هر دو تا سه ساعت از مبتلا شدن به این بیماری پیشگیری کرد.
شفا آنلاين